Podróże Konika Kasztanka po Polsce. Bajka logopedyczna. Sylwia Chmiel.
Na tę książkę czekałam z pewną dozą niecierpliwości. Znając już Misia Gabrysia, Pszczółkę Basię i Zająca Cezarego z poprzednich publikacji Pani Sylwii Chmiel, wyglądałam Konika Kasztanka z dużą nadzieją na kolejną wspaniałą książkę, która wesprze mnie w roli czytającej swoim dzieciom mamy i terapeuty. Okazało się, że kiedy już wreszcie książka do mnie dotarła, zaskoczyła mnie od pierwszego spojrzenia. Spodziewałam się niewielkiej gabarytowo książeczki, podobnej do poprzednich. Tymczasem, trzymałam w dłoniach dużą książkę, opatrzoną twardą oprawą i szczycącą się dość pokaźną ilością stron. Pierwsze wrażenie po otworzeniu również bardzo dobre – przyjazna, sporej wielkości czcionka, dzięki której starsze dzieci chętnie same przeczytają o przygodach Kasztanka, a i rodzicom przyjemnie będzie czytać. Do tego wesołe i nasycone kolorami ilustracje oraz wyraźnie wyodrębnione graficznie elementy komentarzy i wyrazów dźwiękonaśladowczych prowadzą po tekście w bardzo przyjazny sposób.
Co do treści – znowu muszę wyrazić duży szacunek dla autorki. Połączenie materiału terapeutycznego, uatrakcyjniającego pomoc w wielu aspektach takich jak oddychanie, słuch fonematyczny, sprawność narządów artykulacyjnych i poszerzanie słownika, z treściami o walorach poznawczych i wychowawczych, zasługuje na uznanie. Razem z sympatycznymi postaciami poznajemy nie tylko geografię i historię Polski, ale także świat emocji, postaw i przeżyć, których mądre przedstawianie i poznawanie jest tak ważne dla przyszłego, również dorosłego, funkcjonowania naszych milusińskich. W bajce tej znajdziecie „lekcje” o Układzie Słonecznym, o Toruniu i pysznych pierniczkach, o papieskich kremówkach, kopalniach, segregowaniu odpadów, ostrzeżenia o groźnych używkach, ciekawostki o powstawaniu tęczy, a nawet opowieści o rycerzach i zamkach. Spotkamy tu też ważne osobistości – między innymi króla Poniatowskiego, Adama Mickiewicza, Kopernika i Chopina. Być może różnorodność tematów wydać się może komuś dziwna ale tu właśnie należy oddać wielki ukłon autorce, która te wszystkie zagadnienia połączyła w spójną, a jednocześnie piękną, interesującą i wciągającą całość.
Podsumowując – Podróże Konika Kasztanka po Polsce to doskonały pomysł zarówno na prezent dla najmłodszych uczniów, jak i cenna dla terapeutów i atrakcyjna dla dzieci pomoc terapeutyczna. Mam nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią z zakończenia książki – doczekamy się kontynuacji przygód konika i jego przyjaciół. Razem z moimi dziećmi – tymi osobistymi i moimi małymi pacjentami – czekamy z niecierpliwością.
Karolina Witczak-Jabłońska
pedagog, logopeda, terapeuta, recenzent, mama trójki dzieci
Założycielka i opiekun merytoryczny Centrum Rozwoju i Terapii RATIO