Mamy, wracamy – Marta Waszczuk

Mamy, wracamy

Marta Waszczuk wyd. MAMANIA

Do sięgnięcia po tę książkę zdecydowanie i całkowicie szczerze namawiam każdą mamę, która planuje powrócić do życia zawodowego. Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Czytane, czy przeglądane przeze mnie do tej pory publikacje, książki,  artykuły związane z tym tematem raczej rozczarowywały. Pobieżne, ogólnikowe, przesycone sloganami, hasłami bez pokrycia. Niektóre z nich naprawdę potrafiły zniechęcić nie tylko do ich przeczytania, ale w ogóle do zajmowania się tym tematem. Jednak sięgnęłam po tę książkę, bo wciąż poszukiwałam informacji na ten temat, nie tylko z własnej perspektywy mamy trójki dzieci, która wciąż stara się godzić aktywność zawodową z wychowywaniem dzieci, ale także w perspektywy terapeuty. Pracując  maluchami i ich rodzicami, temat dzieci-praca obserwuję na co dzień w różnych wydaniach, a emocje mam, które próbują godzić  te dwa aspekty życia, są mi bardzo bliskie.

Wreszcie, znalazłam publikację, którą po prostu polecam. Z czystym sumieniem, bez obaw.

Co doceniłam?

Ze strony autorki:  genialną kompleksowość podejścia do tematu. Trudno znaleźć mi aspekty, który uważam za ważne, a który byłyby pominięte. Autorka w piękny sposób opowiada zarówno i emocjach, które towarzyszom mamom, jak i o praktycznych elementach. Książka jest wspaniałym przewodnikiem po radościach, wątpliwościach, nadziejach, szansach, trudnościach, możliwościach mam. Dzięki praktycznym ćwiczeniom, testom, podpowiedziom pomaga mamom odkrywać to, co je buduje i to co, ogranicza, pokonywać  trudności i z radością podejmować wyzwania. Do tego informacje stricte formalne, do których często trudno dotrzeć mamom stojącym u progu decyzji co do dalszych kroków zawodowych. Przegląd możliwości wsparcia, form pracy, zatrudnienia, samozatrudnienia, form pomocy – świetna ściągawka. Autorka pokazuje również, że temat pracy, aktywności zawodowej, rozwoju nie jest oderwany od reszty życia kobiety. Jest jednym z wielu jego elementów, które przenikają się, współistnieją, współtworzą kobietę. W myśl tego podejścia, autorka dba o kondycje kobiety nie tylko na polu zawodowym, ale także emocjonalnym, uczuciowym, partnerskim, macierzyńskim. Wiele pomysłów, ćwiczeń, podpowiedzi dotyczy innych sfer życia i pięknie łączy je wszystkie w całość, jaką ma być spełniona, szczęśliwa kobieta. Duży plus również za formę przekazu – język niezwykle przystępny, dający poczucie, jakbyśmy rozmawiały z przyjaciółką. Mądrą, wspomagającą i niezwykle empatyczną.

Dla wydawcy wielki plus za piękne wydanie. Książka nie tylko wzbudza sympatię wizualną, ale także właśnie dzięki świetnej grze strony graficznej, jeszcze lepiej przybliża treści, wspomaga ich rozumienie, przyswajanie i staje się naprawdę przyjemnym przeżyciem.

Minusy? Naprawdę szczerze nie widzę.

Książka świetna,  ocena  BARDZO DOBRA, absolutnie z czystym sumieniem.

Karolina Witczak-Jabłońska

Terapeuta dziecięcy, logopeda, pedagog, recenzent, mama Marcelinki, Małgosi i Piotrusia.