Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi – Agnieszka Forzpańczyk

koncentracja

Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi. Agnieszka Forzpańczyk, Samo sendo, Edgard 2015r.

Na ten tytuł naprawdę czekałam z niecierpliwością. Miałam okazję poznać autorkę i jej charyzmę, profesjonalizm i niezwykłą siłę motywowania i porywania do pracy z własnym umysłem. Agnieszka Forzpańczyk potrafi niezwykle skutecznie zachęcić do rewolucyjnej pracy nad sobą, nad koncentracją, nad poszerzaniem horyzontów, nad samodoskonaleniem. Co więcej – porwie zarówno dzieci, jak i młodzież, dorosłych, a nawet seniorów. Znając jej możliwości, czekałam na te publikację, by mieć choć skrawek jej energii u siebie w domu. Chociaż jako terapeuta i pedagog, przebrnęłam przez wiele publikacji z tej dziedziny, w tym przypadku, liczyłam na coś więcej niż zwykle.

Wypada mi podziękować zarówno autorce, jak i wydawcy, którzy zdecydowanie nie zawiedli moich oczekiwań. Kilka słów uznania dla wydawcy: SAMO SEDNO po raz kolejny urzekło mnie estetyką, porządkiem i  dbałością o to, by lektura naprawdę była przyjemnością. To są książki, które dla mnie stanowią wisienkę na torcie jeśli chodzi o przejrzystość i ład w układzie i szacie graficznej. Oby tak dalej! Jeśli chodzi natomiast o dobór tematów i autorów, również brawa – dobór jest tak przemyślany, że czytelnik, którego zainteresuje jeden z tytułów, zapewne będzie szukał w ofercie serii innych. I znajdzie. Ja czekam na kolejne.

Co do treści KONCENTRACJI – to niezwykle kompleksowe podejście do tematu. Mam wrażenie, że nie spotkałam się z publikacją w tym temacie, która by równie całościowo i szczegółowo go opracowywała. Ciągle czegoś mi brakowało. Agnieszka Forzpańczyk zadbała o to, by czytelnik, który interesuje się zagadnieniami koncentracji, nie pozostał  z poczuciem niedosytu. Fachowo opracowane tematy zarówno związane z teorią, jak i ćwiczenia, prezentacje przeróżnych metod, uwzględnienie wszystkich zmysłów, najnowszych pomocy i technik. Naprawdę trudno mi wskazać coś, czego by tu brakowało. Duże uznanie za wszechstronność i holistyczne podejście do zagadnień związanych z pracą mózgu, pamięcią i możliwościami ich doskonalenia. Książka zdecydowanie udowadnia, jak wieloletnia praca praktyczna z ludźmi, jaką podejmuje autorka, potrafi wspaniale przełożyć się na sformułowanie kompletnego, fachowego i jednocześnie niezwykle przystępnego kompendium. Dla mnie Koncentracja Agnieszki Forzpańczyk zdecydowanie nie jest kolejnym poradnikiem. Mam wrażenie, że to określenie jest krzywdzące w stosunku do tak profesjonalnej i dopracowanej publikacji. Dlatego dla mnie to kompendium, jeśli nie powiedzieć, że encyklopedia wiedzy dotyczącej pracy z umysłem i ćwiczeniem koncentracji. Doskonałość tej książki wyraża się dla mnie dodatkowo w tym, że będzie ona cennym narzędziem i źródłem inspiracji zarówno dla specjalisty pracującego w tym temacie, jak i dla rodzica, który chciałby pomóc własnym pociechom, jak i dla tych, którzy sami chcą popracować nad sobą. Forma przekazu doskonale wyważona – przystępna, ale nie infantylna.

Nie można nie wspomnieć o materiałach dołączonych na płycie CD. Myślę, że docenią je szczególnie osoby pracujące jako nauczyciele, trenerzy, terapeuci. Otrzymują oni gotowy pakiet ćwiczeń dla swoich uczniów, pacjentów, który udało mi się sprawdzić już na reprezentatywnej grupie dzieci i werdykt jest jeden: „a ma Pani więcej takich ćwiczeń”?!?

Brawo! Gratuluję autorce i wydawcy i liczę na kolejne publikacje utrzymane na takim poziomie.

pedagog, logopeda, terapeuta, recenzent, mama trójki dzieci
Założycielka i opiekun merytoryczny Centrum Rozwoju i Terapii RATIO